H συγγραφέας Ισμήνη Καπάνταη συναντά τους μαθητές του ΙΒ

Στις 13 Φεβρουαρίου η συγγραφέας Ισμήνη Καπάνταη επισκέφθηκε το ΙΒ με την ευκαιρία της συμμετοχής της στην κριτική επιτροπή των Διασχολικών Αγώνων Εκφραστικής Ανάγνωσης Λογοτεχνικού Κειμένου που διοργάνωσε το Κολλέγιο Ανατόλια. Η βραβευμένη συγγραφέας συναντήθηκε με μαθητές και μαθήτριες του ΙΒ, οι οποίοι στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, είχαν μελετήσει αποσπάσματα του πλούσιου έργου της. Η κ. Καπάνταη, απαντώντας στις ερωτήσεις τους, εξήγησε τα πώς και τα γιατί της συγγραφικής της διαδρομής. Μίλησε για τον σημαντικό ρόλο που η Ιστορία παίζει στα μυθιστορήματά της, καθώς,  όπως είπε, η μελέτη της μας επιτρέπει να κρίνουμε όχι μόνο το παρελθόν αλλά και το παρόν. Η ίδια δήλωσε πως αναγνωρίζει τη δύναμη της αγοράς στην προβολή ενός καλλιτεχνικού έργου, αν και η αξία του αποδεικνύεται από την αντοχή του στο χρόνο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες απόλαυσαν τον λόγο της και δήλωσαν ενθουσιασμένοι από την παρουσία της.